PHOTOS!
Our post-National Regional Specialties had record-setting entries of 260 & 220 !
These specialty shows were dedicated to the fond memory of Gilbert Kahn, our dear friend and benefactor and I'm
sure he was smiling down on us.
CSNE’s 17th & 18th Regional Specialties were held April 19 & 20, 2019,
following the ACKCSC National in Hyannis, MA which was hosted by CSNE   

Record entries, lobster dinners, and happy faces all around - what more could we ask of the 25th Anniversary ACKCSC National and our CSNE
specialties - 10 years after CSNE hosted the National and held our very first Specialty at the same venue in Hyannis, Cape Cod, by the beautiful sea.

Many thanks to all who participated as exhibitors and to all the tireless volunteers who made everything run so smoothly behind the scenes.
It was a once-in-a-lifetime experience and one we will never forget.

Our Raffle and SIlent Auctions were huge successes!

We hosted a fun TGIF Party that was very well attended.  

Thanks to EVERYONE who helped make this year's Specialties a success!

Kudos to our Specialty Show Chair Kathy Tiedemann!

Results are posted below.      

Please check out the updated
Challenge trophy page!

Follow us on Facebook at Cavaliers of Southern New England.

PHOTOS:  
See the Specialty Facebook Album   
RESULTS:

Friday 4/19/2019 – CSNE Specialty - Breed Judge – Mathew Morse, Matmor Cavaliers, Australia
Junior Showmanship –  Stephanie Abraham (Trefoil)

Best Of Breed, GCHS Kellene Backseat Boy, Courtney P. Carter

Best Of Winners, Pascavale Tommy, Michael Levy, Mark Sedgwick & Kevin Cline

Best Of Opposite Sex, Sheeba Henrietta, Suzanne Robinson, Karin Ostmann & Danna Robinson Saathoff

Select Dog, GCHG Brookhaven Here Comes Hogan, Susan Savage Green

Select Bitch, CH Sheeba Love Affair II, Karin Ostmann

Award Of Merit 1, CH Sheeba Valegro, Karin Ostmann

Award Of Merit 2, Chadwick Riotous, C. Anne Eckersley

Award Of Merit 3, GCH Forestcreek Grayton, Jeff Byroads, Tami Doniere-Byroads, Kevin Cline & Debra Cline  

Award Of Merit 4, GCHB Chadwick Jet Setter At Hudsonview, Laura & John Glynn

Award Of Merit 5, GCH Tabu XP Caryse Don’t Stop Believing, Dr Carmen Herbel Spears, Max Spears & Renee Bruns

Best Puppy, KBPride Perle Cuff Link, Dr. Gayle Reardon

Best Veteran, GCHS Angel’s Pride Gentle Maid, Johann Emedi & Roxanne Robertson

Winners Dog, Pascavale Tommy, Michael Levy, Mark Sedgwick & Kevin Cline

Reserve Winners Dog, Kiddle’s Makeup Mafia at Carver, Chris & Shelly Hodgkinson  

Winners Bitch, Chadwick Riotous, C. Anne Eckersley

Reserve Winners Bitch, Sheeba Pure Delight at Althof, C. Cornelia Hansen & Karin Ostmann

Best Amateur Owner-Handled, Bluetide Beau Dacious, CJ Casner & Robert Litchfield

Best Bred By Exhibitor, Althof Hello Beautiful, C. Cornelia Hansen  

Best American Bred, Darane Happy Song, Rebecca Markijohn & Katherine Kates

Best of Breed Beginner Puppy, Carver’s Hellzapoppin, Chris & Shelley Hodgkinson

BOS Beginner Puppy, Ridge Oaks Always Ask Your Angels, LeeAnn Robinson

Best Junior Handler, Emma Adams
RESULTS:

Sat. 4/20/19 - CSNE Specialty – Breed Judge – Maxine Fox-Shone, Pamedna Cavaliers, UK
Junior Showmanship – Ms. Whitney Perry, East Falmouth, MA  

Best Of Breed, GCHG Brookhaven Here Comes Hogan, Susan Savage Green

Best Of Winners, Mileslip Time Bandit of Streffield, Sheryl Skidmore  

Best Of Opposite Sex, Sheeba Henrietta, Suzanne Robinson, Karin Ostmann & Danna Robinson Saathoff

Select Dog, GCH Truelegance Moonlight Supernova, Valerie & John Cromer

Select Bitch, Chadwick Riotous, C. Anne Eckersley

Award Of Merit #1, GCHB Chadwick Jet Setter At Hudsonview, Laura & John Glynn

Award Of Merit #2, Sheeba Althof Red is Back, Karin Ostmann

Award Of Merit #3, GCHS Kellene Backseat Boy, Courtney P. Carter

Award Of Merit #4, Brookhaven Forbidden Fruit, Paula Ayers & Brenda Martz

Award Of Merit #5, CH Althof Sunshine Love, C. Cornelia Hansen

Best Puppy, Streffield Red Sox Fever at Aubinwood, Joan A. Gibson & Gail Lefferts

Best Veteran, GCHB Athercroft Love My Jimmy Chews, CGC, Claire Parker  

Winners Dog, Mileslip Time Bandit of Streffield, Sheryl Skidmore  

Reserve Winners Dog, Orchard Hill The Chrome Pony, Erica S. Venier & Rachel Venier

Winners Bitch, Brookhaven Forbidden Fruit, Paula Ayers & Brenda Martz

Reserve Winners Bitch, Chadwick Frequent Flyer at Hudsonview, Laura Glynn & C. Anne Eckersley

Best Amateur Owner Handled, N/A

Best Bred By Exhibitor, Brookhaven Forbidden Fruit, Paula Ayers & Brenda Martz

Best American Bred, N/A

Best of Breed Beginner Puppy, Karlee Gray Stone Them There Eyes, Carol Rose & Darlene Petralia

BOS Beginner Puppy, Karlee Gray Stone Opus One, Carol Rose & Darlene Petralia

Best Junior Handler, Elizabeth Skaggs
CSNE's 15th and 16th Regional Specialites were held October, 20 and 21, 2018 concurrently with the Albany and Troy KC shows in West Springfield MA
Results and Photos available here.  

CSNE's 13th and 14th Regional Specialties were held October 21 and 22, 2017 concurrently with the Albany and Troy KC Shows in West Springfield, MA.
Results and Photos available here.

CSNE's 11th and 12th Regional Specialties were held October 22 & 23, 2016 concurrently with the Albany and Troy KC Shows in West Springfield, MA.
Results and Photos available here.

CSNE's 9th and 10th Regional Specialties were held October 17 & 18, 2015 concurrently with the Albany and Troy KC Shows in West Springfield, MA.
Results and Photos are available here.

CSNE's 7th and 8th Regional Specialties were held October 18 & 19, 2014 concurrently with the Albany and Troy KC Shows in West Springfield, MA.  
Results and Photos are available here.

CSNE's 5th and 6th Regional Specialties were held October 19 & 20, 2013 concurrently with the Albany and Troy KC Shows in West Springfield, MA.
Results and photos are available here.

CSNE's 4th Regional Specialty was held May 26, 2012 in conjunction with the Northeast Toy Dog Cluster in Fitchburg, MA.
Results and
photos are available here.  

CSNE's 3rd Regional Specialty, was held in conjunction with the Windham County Kennel Club Dog Show, Saturday November 26, 2011.
Results and photos are available here.

CSNE's 2nd Regional Specialty, dedicated to the memory of our patron, Gilbert S. Kahn, was held in conjunction with the South Windsor Kennel Club Dog Show, Saturday
November 27, 2010.
Results and photos are available here.  

The 2009 ACKCSC National Specialty and CSNE's 1st Regional Specialty results and photos are still available here.